Danmarks klubber, foreninger og museer
                     

Bornholms Stenklub i Rønne www.stenklub.dk
Dansk Geologisk Forening www.2dgf.dk
Danske Fossilsamlere www.danicafossils.dk
Den Fynske Stenklub www.fynskestenklub.dk
Fynske fossilsamlere www.fynskefossilsamlere.dk
Jysk Stenklub www.jyskstenklub.dk
Københavns Amatørgeologiske Forening, Stenvennerne www.stenvennerne.dk
Litorina, Geologisk forening Køge www.litorina-gfko.dk
Nordvestsjællands Stenklub www.nordvestsj-stenklub.dk
Sydsjællands Amatørgeologiske Forening www.stenklubben.dk
Stenklubben Als www.stenklubbenals.dk
Trilobiten, Falsters Stenklub www.trilobiten.dk
Vendsyssel Stenklub

www.vendsysselstenklub.dk

Vestjysk Stenklub www.vestjyskstenklub.dk
   
   
   
   
Oversigt over museer i Danmark: www.stenvennerne.dk/museer
   

                           Foreninger i udlandet

Bergen og Omegn Geologiforening http://www.geocities.com/Heartland/4058/norsk1.html
Driva Kro og Steinsenter http://www.rise.no/norsk/index.htm
Drammen og omegn Geologiforening http://home.no/doog
Fredrikstad og Omegn Geologiforening http://www.nags.net/Nags/foreninger/klubber/fredrikstad.htm
Geologiklubben i Helsingborg http://www.geohbg.se
Gudbrandsdal Amatørgeologiske Forening http://www.nags.net/Nags/foreninger/klubber/gudbrandsdalen.htm
Norske AmatørGeologers Sammen-slutning (NAGS) www.nags.net
Oslo og Omegn Geologiforening http://home.online.no/~eioedega/OG/ogside.htm
Stavanger Geologiforening http://www.nags.net/Nags/foreninger/klubber/stavanger.htm
SVSMF, Sektion Basel, Schweiz www.mineralien-basel.ch
International Gem Society, USA http://www.gemsociety.org/reference-library/
   

                   Geologiske hjemmesider (Nyheder er markeret med rødt)

Athena (mineral leksikon, Struntz-systematik) http://un2sg4.unige.ch/athena/mineral/minppcl.html
Dammarks geologi og geologi i Danmark www.geolex.dk
Erling Solberg Jensen's fossilside www.esofossiler.dk
Fossil Art www.fossil-art.dk
Fossil Forum www.english.fossiel.net/
Fossils from the UK

www.ukfossils.co.uk

Geologiportalen (dansk geologiportal) www.geoportalen.dk
Geologisk nyt www.geologisknyt.dk
Geonord (svensk geologiportal) www.geonord.org
International Mineralogical Association www.ima-mineralogy.org
Islands geologi http://www.ismennt.is/vefir/earth/mhcur/cvft.htm
Leif's fossilsider www.leifsfossilsider.dk
Mineral database www.webmineral.com
National Museum of Natural History (Geological Time) www.nmnh.si.edu/paleo/geotime
Mindat.org www.mindat.org
Museums-Bergwerk Schauinsland i Freiburg www.schauinsland.de
Ravsiden www.ravsiden.dk
Skov- og naturstyrelsen (landskabet) www.skovognatur.dk/Emne/Landskab
Sveriges Speleologförbund (grotter) www.speleo.se
SVSMF, Sektion Basel, Schweiz www.mineralien-basel.ch
The British Micromount Society

www.britishmicromountsociety.homestead.com

   
   


www.stenvennerne.dk